Wiadomości

Debata "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie młodzieży".

Data publikacji 25.04.2024

Na jakie zagrożenia narażone są dzieci korzystające z Internetu? Jak wyglądają substancje psychoaktywne i środki odurzające? Jakie konsekwencje czyhają na nieletnich wedle ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz jak pomóc dzieciom w kryzysie emocjonalnym? To tematy debaty dotyczącej bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, która odbyła się wczoraj w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych w Jaworznie zorganizowaną przez jaworznicką komendę.

W Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, przy ul. Inwalidów Wojennych 2 w Jaworznie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Jaworznie, pt. „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży”. Głównymi uczestnikami spotkania byli uczniowie jaworznickich szkół, grono nauczycielskie oraz osoby zainteresowane. W spotkaniu udział wziął szef jaworznickiego garnizonu insp. dr Piotr Uwijała oraz podkom. Artur Zalewski, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Pierwszym omawianym tematem były dopalacze i narkotyki. Pani Justyna Więcławek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie zaprezentowała uczestnikom rodzaje substancji psychoaktywnych i środków odurzających oraz dopalaczy, które są najczęściej spotykane na rynku polskim. Omówiła mechanizm, przyczyny powstania oraz skutki zdrowotne i społeczne uzależnień. Wyjaśniła takie pojęcia jak: uzależnienie, dopalacze i jaki wpływ mają na organizm młodego człowieka.

Kolejnym tematem spotkania była odpowiedzialność osób nieletnich w świetle obowiązującego prawa oraz zagrożenia, na które narażone są dzieci w sieci. Zagadnienia te omówiła st. sierż. Anna Tyma-specjalista ds. profilaktyki, nieletnich i patologii z jaworznickiej komendy. Uczestników debaty uczulono na umiejętne i bezpieczne korzystanie z Internetu, a zwłaszcza na komunikowanie się za pomocą portali społecznościowych. Policjantka omówiła także zagadnienia dotyczące odpowiedzialności nieletnich, czynów karalnych i przejawów demoralizacji, których najczęściej dopuszczają się osoby w wieku wczesnoszkolnym.

Ostatni wykład poprowadził psycholog dr Maciej Paluch - były wykładowca z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych w Jaworznie, który omówił z młodzieżą temat depresji i kryzysu emocjonalnego. Specjalista jednogłośnie podkreślał, że nie wolno lekceważyć objawów depresji młodzieńczej, tym bardziej że staje się ona coraz powszechniejszym zjawiskiem.

W ostatniej części debaty odbyła się dyskusja podczas której uczniowie mogli zadawać nurtujące ich pytania. Zainteresowanie tematyką debaty pokazuje, że rozmowy na temat są potrzebne i podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości.

  • na zdjęciu dwie umundurowane policjantki, prelegenci oraz uczestnicy debaty
  • na zdjęciu umundurowana policjantka oraz uczestnicy debaty
  • na zdjęciu stojąca kobieta i referująca wykład
  • na zdjęciu dwóch umundurowanych policjantów i jedna umundurowana policjantka
  • na zdjęciu mężczyzna referujący wykład i uczestnicy debaty
  • zdjęcie grupowe organizatorów debaty oraz prelegentów
Powrót na górę strony