Bezpieczna droga do szkoły - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 10.09.2019

Wraz z rozpoczętym rokiem szkolnym, stróże prawa przystąpili do akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze jej celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

Początek roku szkolnego jest szczególnym czasem dla uczniów, którzy jeszcze w głowie mają wakacyjne przygody. Stąd ich czujność i ostrożność na drogach może być znacznie mniejsza. Dlatego w tym właśnie okresie policjanci z całej Polski prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły” mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Włączają się do nich również jaworzniccy mundurowi.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Poza omówieniem najważniejszych przepisów, policjanci udzielają dzieciom porad praktycznych oraz wskazują najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. W prelekcjach jaworznickim policjantom pomagała maskotka śląskiej Policji „Sznupek”, który zachęcał milusińskich do wspólnych zabawy.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo dzieci zależy również od rodziców i opiekunów. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Warto wyposażyć swoje dziecko w odpowiednie odblaski. Dowożąc dziecko do szkoły, należy pamiętać również o tym, aby zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię.

Podczas prowadzonych działań, mundurowi przyglądają się również zachowaniu kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia dzieci. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem drogowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym, bez względu na długość trasy.

W tym szczególnym okresie policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze w rejonach szkół i przedszkoli.

Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!


 

  • policjant zatrzymuje ruch
  • policjanci z dziećmi i sznupek
  • zdjęcie grupowe na tle radiowozu