Wiadomości

Uwaga na domokrążców

Data publikacji 05.03.2019

Nie każdy, kto puka do Twojego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, oszuści znają wiele. Jeśli zachowasz ostrożność i zdrowy rozsądek, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności.

Na gazownika, na pracownika socjalnego, pracownika administracji, na elektryka, pod pretekstem pozostawienia wiadomości sąsiadowi - to tylko niektóre ze znanych metod stosowanych przez oszustów okradających starsze osoby w ich własnych mieszkaniach. Nie każdy, kto puka do Twoich drzwi, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, oszuści znają wiele. Jeśli zachowasz ostrożność i zdrowy rozsądek, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności.

Niemal każdemu zdarza się wpuścić do domu kogoś nieznajomego. Często niezapowiedzianym gościem okazuje się osoba, która ma nadzieję na łatwy zysk Twoim kosztem. Jeśli poznasz metody, jakimi posługują się oszuści, łatwiej się przed nimi obronisz. Zawsze zachowaj spokój i poproś osobę o identyfikator z danymi i zdjęciem. Bardzo często oszuści podają się za pracowników gazowni, zakładu energetycznego, wodociągów, administracji czy opieki społecznej. Zadzwoń np. do gazowni i zapytaj, czy zlecała kontrolę w miejscu Twojego zamieszkania. Ważne jest przy tym, żebyśmy sami poszukali numeru telefonu do instytucji, w której chcemy sprawdzić nieznajomego. Nie sugerujmy się tym wskazanym przez rzekomego gazownika czy elektryka – pod wskazanym numerem też może odebrać oszust. Możemy również zwrócić się o pomoc do sąsiada lub skontaktować się z najbliższą rodziną i w razie wątpliwości omówić się na spotkanie w innym terminie.

Apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, które mogą spowodować utratę kosztowności i oszczędności. Jeśli mamy wątpliwości z kim rozmawiamy, bądź zostaliśmy postawieni w kłopotliwej sytuacji, zasięgnijmy porady zaufanej osoby. Pamiętajmy, że oszust będzie starał się nas "zagadać". Jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś chce nas oszukać, natychmiast informujmy policjantów. W ten sposób możemy uchronić siebie i inne osoby przed oszustami, którzy nie mają żadnych skrupułów, by podstępem zabrać nasze pieniądze. Apelujemy także do członków rodzin osób starszych - dzieci, wnuczków, a także sąsiadów. Informujcie swoich najbliższych o zagrożeniach związanych z oszustami. Reagujmy na obce osoby, które dzwonią do drzwi naszych starszych sąsiadów i prowadzą z nimi rozmowy. Ostrzegajmy przed wpuszczaniem do mieszkań osób bez sprawdzenia, czy są tymi za których się podają. Opowiedzmy, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, babcia czy też starsza sąsiadka będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „policjant” lub dawno niewidziany „wnuczek”.

Powrót na górę strony