Trwa akcja „Bezpieczne Skrzyżowania” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Trwa akcja „Bezpieczne Skrzyżowania”

Data publikacji 27.07.2018

Dzisiaj na jaworznickich drogach policjanci prowadzą działania „Bezpieczne Skrzyżowania”. Głównym celem ich pracy jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach i w ich rejonach. Stróże prawa zwracają uwagę na zachowania kierowców i pieszych reagując na popełniane przez nich wykroczenia, a także przestrzegają przed skutkami niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Analiza stanu bezpieczeństwa na śląskich drogach wskazuje, że pomimo podejmowania wielu przedsięwzięć, w zakresie dyscyplinowania kierowców, zwalczania piractwa drogowego i poprawy infrastruktury drogowej, nadal stan bezpieczeństwa nie jest w pełni zadowalający. Do wielu zdarzeń drogowych dochodzi właśnie na skrzyżowaniach lub w ich rejonach.

Policjanci wydziału ruchu drogowego, działaniami objęli rejony dużych skrzyżowań w mieście, o największym zagrożeniu/natężeniu ruchu, a przede wszystkim miejsca zagrożone wykroczeniami w korelacji kierujący – pieszy z uwzględnieniem przejść dla pieszych, na których dochodzi do ich potrąceń.

W rejonie skrzyżowań z winy kierowców samochodów, jednośladów oraz pieszych, najczęściej dochodzi do takich wykroczeń jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • niestosowanie się do znaków drogowych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy,
  • przechodzenie poza wyznaczonym przejściem dla pieszych,
  • jazda wzdłuż przejścia dla pieszych oraz po chodniku,

Warto również przypomnieć, że żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. W takim przypadku kierowca powinien bezpiecznie zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem.