Wiadomości

Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa w obszarze pomocy społecznej - konferencja

Po raz kolejny pod auspicjami Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie odbyła się konferencja dotycząca spraw, z jakimi spotyka się działalność w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej. Honorowy patronat nad konferencją objął prezydent Jaworzna, pan Paweł Silbert, Poseł na Sejm, pan Dariusz Starzycki oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele jaworznickiej Policji na czele z komendantem miejskim inspektorem Robertem Trzupkiem.

Z inicjatywy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, 24 kwietnia 2018 r. zorganizowana została konferencja pn. „Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa w obszarze pomocy społecznej”. Współorganizatorem konferencji była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie oraz firma PaK-Team Practice and Knowledge Katowice. Patronat nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Na konferencji nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Stronę mundurową reprezentowali: szef jaworznickiej Policji inspektor Robert Trzupek, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podinspektor Jacek Sowa oraz nadkomisarz Tomasz Obarski i dzielnicowy aspirant sztabowy Artur Węziak. Patronat medialny objęło Moje Jaworzno.
Celem  konferencji była edukacja oraz promowanie bezpieczeństwa jednostek pomocy społecznej i innych podmiotów narażonych  na ataki agresji klientów i ataki terrorystyczne. Ponadto  propagowanie bezpiecznych postaw i zachowań personelu w sytuacji kryzysowej, do której może dojść na terenie obiektu publicznego. Uczestnikom konferencji zaprezentowano i przekazano wiedzę minimalizującą skutki wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa własnego.

W tym roku szczególnie szerokie grono odbiorców mogłoby skorzystać z wykładów dwóch doskonałych specjalistów w zakresie rozwiązywania problemów związanych z zagrożeniem w przestrzeni publicznej, w obliczu działań osób trzecich - bandytów, terrorystów, a także i złodziei. O ile jeszcze czasem zdajemy sobie sprawę z tego, że ktoś nas może okraść na ulicy, albo włamać się do naszego domu, to nawet na myśl nam nie przechodzi sytuacja, kiedy stajemy się zakładnikami terrorysty, który chce osiągnąć większe lub mniejsze korzyści z faktu, że zagraża życiu i zdrowiu więzionych rzez siebie przypadkowych osób. Znamy te sytuacje z filmów, ale w rzeczywistości sprawa nie wygląda tak, jak przewidział to reżyser, ale takie sytuacje są o wiele bardziej dramatyczne.

Co robić, jak próbować zapanować nad emocjami, aby przeżyć, a przy okazji nie narazić życia innych zakładników, opowiedział Piotr Zdybał- dyplomowany specjalista z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Pan Zdybał to także trener - szkoleniowiec, nauczyciel akademicki, negocjator, którego wiedza imponuje, ale daje do myślenia. Fachowiec przekazał cenne wskazówki co zrobić, kiedy na przykład bandyta przyjdzie okraść nasz dom i sterroryzuje domowników - gdzie uciekać, gdzie się zabarykadować, jak nawiązać z nim relacje emocjonalne, jak w końcu próbować powiadomić służby, albo po prostu podjąć decyzje o ucieczce i... uciekać!

Druga część konferencji poświęcona była już konkretnym działaniom - rodzaje broni, zasady unikania ciosów, możliwości wykorzystania zwykłych przedmiotów do obrony przed napastnikiem. To przedstawił drugi z zaproszonych prelegentów, Adam Strzebińczyk - ekspert z zakresu prewencji kryminalnej, bezpieczeństwa osobistego, który tym razem swoim wyglądem i zachowaniem oraz energią i siłą jako żywo przypominał znanych z filmów herosów wyzwalających zakładników z opresji.

Kilka przykładów zachowań od razu wyzwoliły w słuchaczach adrenalinę i wewnętrzne przekonanie, że w najbliższym czasie zainteresują się przygotowaniem zarówno psychiki, jak i kondycji do zmierzenia się z ewentualnym napastnikiem.

Konferencja była niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna, portal informacyjny "www.mojejaworzno.pl".

  • Adam Strzebińczyk w czasie swojego wystąpienia
  • Zebrani w audytorium biblioteki uczestnicy konferencji
  • Zebrani w audytorium biblioteki uczestnicy konferencji
  • Zebrani w audytorium biblioteki uczestnicy konferencji
  • Szczegółowe omówienie tematyki obrony
  • Adam Strzebińczyk w trakcie symulacji ataku nożem