Wiadomości

DEBATA SPOŁECZNA POŚWIĘCONA BEZPIECZEŃSTWU SENIORÓW

Data publikacji 14.12.2017

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, policjanci z jaworznickiej komendy zorganizowali i przeprowadzili kolejną debatę społeczną. Spotkanie pod hasłem „Nie daj się oszukać - w trosce o bezpieczeństwo osób starszych” skierowane było przede wszystkim do seniorów. W trakcie debaty rozmawiano na temat różnych form oszustw i kradzieży, jakimi posługują się przestępcy. Omówiono także sposoby jak się przed nimi ustrzec.

W Klubie Niko przy ul. Korczyńskiego 10 w Jaworznie odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu osób starszych. W spotkaniu oprócz pracowników policji udział wzięli: Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Monika Bryl, wiceprzewodnicząca jaworznickiej Rady Miejskiej Anna Lichota oraz Michał Dyl ze Straży Pożarnej w Jaworznie.

Przybyłych gości przywitała młodszy aspirant Monika Śliwińska, która omówiła cel spotkania, podkreślając, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób starszych, a także jak nie wpaść w szpony" oszustów podających się za różne osoby. Funkcjonariuszka zwróciła również uwagę na oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze, podając się za pracowników wykonujących zawody społecznego zaufania m.in. za policjantów. Policjantka przypomniała uczestnikom, że kiedy zadzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza należy pamiętać o tym, że policjanci NIGDY nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw telefonicznie! NIGDY też nie proszą o przekazanie im jakiejkolwiek gotówki.

Realizując założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas”, policjanci w trakcie spotkania przypomnieli zebranym, iż dzielnicowy to funkcjonariusz, do którego każdy może zwrócić się o pomoc, poradę prawną lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Ważne jest, aby każdy obywatel wiedział, w jaki sposób można szybko i łatwo skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Podczas spotkania zaprezentowane zostały sylwetki dzielnicowych wraz z rejonem, który znajduje się pod ich nadzorem. Mundurowi zachęcali wszystkich do korzystania z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz przedstawili zebranym, w jaki sposób działa aplikacja, czemu służy to policyjne narzędzie i w jaki sposób można nanieść na mapę internetową miejsca zagrożone przestępczością, bądź inne niepożądane zjawiska. Poprosili także o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Mieszkańcy dzielnicy Byczyna czynnie uczestniczyli w spotkaniu, a policjanci służyli odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące omawianych zagadnień. Wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami w kierunku poprawy bezpieczeństwa.

Co roku w okresie grzewczym, problem czadu wraca. Dlatego też młodszy aspirant Michał Dyl z Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie w trakcie swojego wystąpienia omówił, czym jest i jak można się uchronić przed cichym zabójcom. Strażak zwrócił uwagę, aby zadbać o sprawną wentylację i odpowiedni stan techniczny urządzeń grzewczych.

Obecna na spotkaniu Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna pani Monika Bryl wyraziła przekonanie, iż tego rodzaju spotkania, są pewnego rodzaju nauką bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a przede wszystkim dążenie do zmniejszenia liczby ofiar przestępstw wśród seniorów. Z kolei pani Anna Lichota, radna z okręgu m.in. Byczyny, podziękowała wszystkim organizatorom oraz zebranym uczestnikom za ciekawe spotkanie. 

W debacie udział wzięło ponad 50 mieszkańców Jaworzna. Na zakończenie uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące przedsięwzięcie, jak również podzielili się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.

 

Powrót na górę strony