Bezpieczeństwo pieszych 2017

Konferencja na temat bezpieczeństwa

„Wypoczynek nad wodą – bezpiecznie i z głową”- tak właśnie w tym roku brzmiał temat przewodni V Jaworznickiej Konferencji Bezpieczeństwa, która jak co roku ma swoje miejsce w ZSP nr 3 w Jaworznie. Do udziału w konferencji zaproszono między innymi przedstawiciele policji, straży miejskiej oraz ratowników, którzy mówili o czym należy pamiętać podczas wypoczynku nad akwenami wodnymi.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przy ulicy Północnej odbyła się coroczna konferencja poświęcona bezpieczeństwu. Tym razem uczniowie mieli okazję posłuchać na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. To kolejna konferencja, która ma na celu uświadamianie młodych ludzi, jak ważne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Tym bardziej, że wakacje coraz bliżej i uczniowie z pewnością udadzą się na wypoczynek, między innymi nad akweny wodne.

Jaworznicką policję reprezentowali: sierżant sztabowy Monika Śliwińska oraz dzielnicowy sierżant sztabowy Przemysław Filipek, który był także jednym z prelegentów konferencji. Przemysław Filipek  w okresie letnim pełni służbę na jaworznickim zalewie Sosina. Co roku nad tym zbiornikiem wodnym policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających mieszkańców. Sezonowa Komórka Specjalistyczna Policji do wykonywania zadań w tym rejonie, tzw. Posterunek Wodny Policji, wspierany jest przez funkcjonariuszy z OPP KWP Katowice oraz jaworznicką straż miejską.

Przed młodymi ludźmi wystąpili także ratownicy i osoba, która miała wypadek nad wodą, a teraz porusza się na wózku inwalidzkim. Była mowa m.in. o nieprawidłowych zachowaniach młodzieży nad akwenami wodnymi i o rehabilitacji osób, które doznały urazu wskutek skoków do wody. Tylko w poprzednim sezonie letnim utonęło w Polsce 319 osób. W większości byli to mężczyźni w średnim wieku, którzy pili wcześniej alkohol.

Spotkanie było okazją do przekonania młodych ludzi do tego, że korzystanie z akwenów wodnych jest przyjemne, pod warunkiem, że zachowamy rozsądek, ale też będziemy świadomi zagrożeń, które są nierozerwalnie związane z wypoczynkiem nad wodą.

  • Rozpoczęcie konferencji przez panią dyrektor szkoły
  • Osoby zebrane na sali gimnastycznej
  • Przemysław Filipek w trakcie prelekcji
  • Wystapienie osoby niepełnosprawnej
  • Wystąpienie ratownika medycznego
  • Podziękowanie dla przedstawicieli policji