Bądź dżentelmenem na drodze - Bezpieczeństwo pieszych 2017 - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Bezpieczeństwo pieszych 2017

Bądź dżentelmenem na drodze

Uświadamianie, pouczanie, a w skrajnych przypadkach karanie mandatami – w taki sposób działali w miniony wtorek jaworzniccy policjanci w ramach akcji „Kontrola Drogowa -Pieszy". Celem tego typu działań jest poprawa bezpieczeństwa wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji mundurowi wykorzystywali system monitoringu miasta Jaworzna.

W przedsięwzięciu uczestniczyło 10 policjantów. Dzięki współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, wykorzystano monitoring miejski. Dwie policjantki wnikliwie obserwowały zachowanie zarówno kierujących, jak i pieszych. Kiedy zauważyły wykroczenie, natychmiast informowały o tym mundurowych pełniących służbę na drodze, którzy podejmowali dalsze czynności wobec sprawców.

Stróże prawa w rezultacie ujawnili 43 wykroczenia. Sprawujący na drodze kontrole policjanci nałożyli łącznie 26 mandatów, a w 11 przypadkach sprawcy wykroczeń będą odpowiadać przed sądem. 20 pieszych naruszyło obowiązek korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię. Warto wspomnieć, że oprócz działań represyjnych mundurowi przypominali pieszym o podstawowych zasadach poruszania się po jezdni oraz w jej obrębie. Podczas akcji policjanci zwracali także uwagę na zachowania kierowców względem niechronionych uczestników ruchu drogowego. 23 kierujących sprawców wykroczeń zostało ukaranych mandatami karnymi.

Cykliczne działania policjantów podczas akcji ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz na dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących, jak i pieszych. Akcje mają poprawć bezpieczeństwo oraz wiedzę wszystkich użytkowników ruchu, tak aby uniknąć kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości przepisów.

PAMIĘTAJ !!! Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.  Pamiętaj, każdy wypadek to suma różnych zdarzeń. Wielu możesz uniknąć. 

Bezpieczeństwo  zależy od nas i dlatego uczmy korzystać z odblasków nasze dzieci, znajomych i przyjaciół. Sami też nie wstydźmy się ich nosić. Jeden mały odblask może uratować nasze życie. Będzie bezpieczniej - to nam się wszystkim opłaci!!!

Ku przestrodze, poniżej prezentujemy Państwu fragment filmu "BEZ POWROTU".

  • Policjantki obserwujące na monitorach sytuację na przejściach dla pieszych
  • Policjantki obserwujące na monitorach sytuację na przejściach dla pieszych
  • Policjanci ruchu drogowego w trakcie akcji
  • Policjanci obserwujący sytuację na przejściach dla pieszych
  • Policjanci ruchu drogowego w czasie akcji
  • Policjanci obserwujący sytuację na przejściach dla pieszych
Ładowanie odtwarzacza...