Wiadomości

TARGI MOTORYZACYJNE 2010

Data publikacji 17.05.2010

W weekend 15 i 16 maja br. jaworzniccy policjanci brali udział w „Targach Motoryzacyjnych”, które były doskonałą okazją do spotkania z mieszkańcami w różnym wieku i prezentacji na specjalnie przygotowanym stoisku materiałów z zakresu profilaktyki.

W weekend 15 i 16 maja 2010 roku jaworzniccy policjanci brali udział w „Targach Motoryzacyjnych”, które były doskonałą okazją do spotkania z mieszkańcami w różnym wieku i prezentacji na specjalnie przygotowanym stoisku materiałów z zakresu profilaktyki. Podstawowym przesłaniem tego przedsięwzięcia była szeroka prewencja w kontekście bezpieczeństwa w komunikacji oraz przestępczości nakierowanej na zdarzenia z udziałem pojazdów i pieszych. Nie bez znaczenia pozostaje działalność edukacyjno-informacyjna realizowana wspólnie z lokalnymi masmedia. Podczas targów rozdawano ulotki i gadżety ściśle związane z profilaktyką z dziedziny ruchu drogowego i akcji pod nazwą „2010rok – kolejny krok” (kontynuacja 2009r. – rok pieszego) związany z bezpieczeństwem pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. 

 

Pasy bezpieczeństwa i „symulator zderzeń” na Targach Motoryzacyjnych.

Pasy bezpieczeństwa mają już 50 lat. W 1958 roku firma Volvo jako pierwsza wprowadziła do użytku w pojazdach używane po dziś dzień pasy bezpieczeństwa barkowo – biodrowe.
W Polsce obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w 1983 roku i dotyczył tylko terenu niezabudowanego oraz tylko przednich siedzeń. Dopiero w 1991 roku wprowadzono obowiązek zapinania pasów również przez pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach a przepis ten zaczęto stosować na wszystkich drogach. W 1999 roku wprowadzono również obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych w wieku do 12 lat i nie przekraczających 150 cm wzrostu.

Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym, kierowca, który pomimo obowiązku nie korzysta z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy, może zostać za ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł, jednocześnie za powyższe wykroczenie przyznane zostaną 2 pkt. karne. Nie możemy tez zapominać o tym, iż obowiązek ten dotyczy również pasażerów, gdzie, za przewożenie pasażera nie korzystającego z pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w kwocie 100 złotych i 1 punkt karny dla kierowcy. Ważne jest także, jak przewozimy dzieci, kierujący, który przewozi dziecko poza fotelikiem ochronnym zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 150 zł i 3 pkt karnymi.
Zdarza się, że kierujący lub pasażer bez zapiętych pasów bezpieczeństwa wypada przez przednią szybę pojazdu i ginie na miejscu. Przyczyną śmierci nie jest sam fakt wypadku, ale uderzenie z dużą siłą w krawężnik, drzewo lub betonowy słup. Miałby szansę przeżyć wypadek gdyby miał zapięte pasy bezpieczeństwa. Nawet, gdy jesteśmy zapięci w pasy nie jesteśmy bezpieczni, gdy przewozimy pasażerów na tylnim siedzeniu bez zapiętych pasów. W czasie wypadku pasażer pojazdu siedzący z tyłu bez zapiętych pasów może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć z taką siłą w przednie siedzenie samochodu, że złamie fotel lub zagłówek zabijając kierowcę albo pasażera siedzącego z przodu pojazdu.

Pracownicy WORDu (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) z Katowic przedstawili na Targach „symulator zderzeń”.
Jest to urządzenie badawcze przeznaczone do prezentacji skutków niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami. Umożliwia sprawdzenie już przy niewielkiej prędkości (ok. 6-8 km/h), jak siła uderzenia działa na człowieka, ponadto uświadamia, że efekt ten potęguje wraz ze wzrostem prędkości.
Zapinaj pasy – zawsze!!!!

 

Powrót na górę strony