Policyjne akcje na nadchodzący weekend - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Policyjne akcje na nadchodzący weekend

Data publikacji 21.08.2020

Na nadchodzący weekend zostały zaplanowane dwie akcje policyjne. Policjanci jaworznickiej drogówki przeprowadzą w sobotę 22.08.2020 roku, działania o nazwie „Pasy”. Natomiast w niedziele 23.08.2020 roku, zostanie przeprowadzona akcja „Prędkość”.

Mundurowi z jaworznickiej drogówki w sobotę 22.08.2020 roku, od wczesnych godzin porannych przeprowadzą działania „Pasy”. Celem prowadzonych w całym kraju działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez egzekwowanie stosowania się kierujących i pasażerów do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci. Pamiętaj! Pasy bezpieczeństwa zapinasz dla ochrony swojego zdrowia i życia! Akcja potrwa do późnych godzin wieczornych.

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale również przy niewielkiej kolizji auta, a nawet w przypadku gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia samochodu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz auta działa ogromna siła bezwładności. Sprawia ona, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton. Brak zapiętego pasa bezpieczeństwa powoduje, że uderza w deskę rozdzielczą pojazdu, szybę, obija się o siedzenia. Pasażerowie, którzy siedzą z tyłu miażdżą przednie fotele, uderzając także w inne osoby będące w pojeździe, sami przy tym doznając dotkliwych, często śmiertelnych obrażeń. W niektórych przypadkach osoba niezapięta w pasy może nawet wypaść z samochodu. Niezwykle ważna jest również pozycja jaką zajmuje osoba w pojeździe. Pamiętaj! Pas nie uchroni przed wysunięciem się spod niego osoby leżącej na odchylonym fotelu, ani nie zapobiegnie uderzeniu w deskę rozdzielczą, kogoś kto w momencie wypadku jest pochylony. Pozycja dająca duże szanse przeżycia to pozycja siedząca !

Natomiast w niedzielę 23.08.2020 roku, policjanci skupią się na wyegzekwowaniu od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Mundurowi, w ramach działań, prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości, jak i dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem.

Policyjnym nadzorem obejmowane są, w pierwszej kolejności, drogi o największym zagrożeniu wypadkowością. Zaplanowane działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Ponadto przypominamy, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Apelujemy do kierowców, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także jechali wolniej w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.