Tydzień Seniora z Policją - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Tydzień Seniora z Policją

We wtorek 2 października Prezydent Miasta Paweł Silbert przekazał jaworznickim seniorom symboliczny klucz do bram miasta. Tym samym w Jaworznie rozpoczęła się trzecia już edycja „Tydzień Seniora”. W ramach tego przedsięwzięcia przygotowano szereg atrakcji. Na jaworznickim rynku, poszczególne organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz seniorów, przygotowały swoje stoiska. Nie mogło także zabraknąć obecności jaworznickiej Policji.

Oficjalna inauguracja tegorocznego wydarzenia odbyła się 2 października br. w sali koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków, gdzie Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcami Moniką Bryl i Tadeuszem Kaczmarkiem przekazali jaworznickim seniorom klucze do miasta. Od 2 do 8 października mieszkańcy mieli okazję wzięcia udziału m.in. warsztatach, koncertach oraz wystawach i zapoznać się z ofertą stałych spotkań organizowanych dla seniorów w Jaworznie.

Poszczególne organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz seniorów w Jaworznie, ale nie tylko, przygotowały wiele atrakcji. Każdy codziennie mógł znaleźć coś dla siebie. Do aktywnego spędzania czasu zachęcała między innymi Miejska Biblioteka Publiczna, która organizuje wiele zajęć dla seniorów. Podobały się występy przedszkolaków, podobały się popisy uczniów szkół, wielkim zainteresowaniem cieszyła się kawiarenka w otoczeniu biblioteki.

W sobotę na płycie rynku, na specjalnie przygotowanym przez jaworznicką Policję stoisku profilaktyczno-informacyjnym, osoby starsze mogły zasięgnąć porad młodszej aspirant Moniki Śliwińskiej oraz Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji podinspektora Jacka Sowy. Policjanci z wielką przyjemnością rozmawiali z seniorami na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Mundurowi w trakcie konwersacji podnosili stopień świadomości osób starszych w zakresie różnych zagrożeń, jakie mogą napotkać w życiu codziennym. Uczestnicy dowiedzieli się, jak chronić siebie i swoje mienie przed różnego rodzaju oszustami, złodziejami i innymi osobami, które chcą wykorzystać ufność i otwartość osób starszych. Policjanci omówili szczegółowo metody oszustw, mówili o zagrożeniach w ruchu drogowym oraz przybliżyli procedurę Niebieskiej Karty dotycząca przemocy w rodzinie. Na zakończenie stróże prawa wręczyli szacownym mieszkańcom praktyczne materiały profilaktyczne.

Muzycznie czas seniorom umilił koncert zespołu „Chrząszcze” który działa na scenie już kilkadziesiąt lat i tak samo, jak kiedyś, tak i w sobotę bezbłędnie wykonał utwory rockandrollowe Betlesów, Czerwonych Gitar, Elvisa Presleya, czy Paula Anki, Neila Sedaki.

Jaworznicki „Tydzień Seniora” jest przedsięwzięciem, które zainicjowała Monika Bryl - zastępca prezydenta miasta. Wydarzenie ma przypominać wszystkim mieszkańcom, że osoby starsze są równoprawnymi członkami lokalnej społeczności, mają swoje potrzeby i oczekiwania, często aktywnie uczestniczą też w życiu naszego miasta.

  • Przekazanie przez prezydenta seniorom kluczy do miasta
  • Policjanci wręczają elementy odblakskowe
  • Policjanci w czasie rozmowy z uczestnikami imprezy
  • Stróże prawa wręczają ulotki profilaktyczne
  • Mundurowi wręczają elementy odblaskowe
  • Zadawane przez seniorów pytania