Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower

Data publikacji 20.09.2018

Policjanci zachęcają cyklistów do znakowania rowerów. Głównym celem projektu jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru. Działania "Oznakuj swój rower" prowadzone są przez Komendę Miejską Policji w Jaworznie oraz Straż Miejską. Najbliższy termin znakowania jednośladów już jutro 21 września od godz. 14.00 na terenie jaworznickiej komendy. Zapraszamy!

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany „engrawerem”, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Oprócz samego nadania "numeru rejestracyjnego", każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o wykonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Każdy właściciel roweru otrzyma także potwierdzenie przystąpienia do akcji - plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie nieletniej, pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców - opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego. W takim przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Miasto Jaworzno i Komenda Miejska Policji w Jaworznie zachęca wszystkich właścicieli rowerów do ich oznakowania i rejestracji. W najbliższy piątek tj. 21 września w godz. 14.00 - 18.00, będzie to można przeprowadzić na terenie jaworznickiej jednostki policji przy ulicy Narutowicza 1. Serdecznie zapraszamy!

Przypominany również o tym, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania. Przypominamy o przepisowym wyposażeniu roweru:

  • z przodu - w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu - w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.