Bezpieczna droga do szkoły - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 21.09.2018

W pierwszym tygodniu września, w całym kraju prowadzona była akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Celem działań było czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych. Policjanci nie tylko wzmogą kontrole drogowe, ale także zawitają do szkół, gdzie z najmłodszymi będą rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Lustracje dróg i przejść dla pieszych w pobliżu szkół oraz przedszkoli to jeden z elementów poprzedzających cykliczną akcję edukacyjno-profilaktyczną "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci sprawdzali prawidłowość oznakowania w rejonach szkół i przedszkoli. Celem działań jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, którzy wraz z pierwszym dzwonkiem zasiądą w szkolnych ławkach. Aby dotrzeć do szkoły, uczniowie niejednokrotnie muszą korzystać z przejść dla pieszych, a także poruszać się poboczem. Dlatego też konieczne jest, aby już najmłodsi znali przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych.

Istotnym elementem działań były spotkania organizowane z rodzicami i dziećmi. Zajęcia z policjantami prowadzone w formie zabawy są lubiane przez dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa pieszych.

Działania "Bezpieczna droga do szkoły'' adresowane były nie tylko do dzieci, ale i dorosłych - rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. Rodzice przewożący dzieci do szkoły powinni pamiętać o przewożeniu ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Ponadto dzieci powinny być wyposażone w elementy odblaskowe, które zwłaszcza w jesienne, ponure dni przyczynią się do polepszenia ich widoczności na drodze. Odblaski są wskazane również u dorosłych!

Apelujemy także do kierowców aby w pobliżu szkół zachowali szczególną ostrożność oraz zdjęli nogę z gazu - zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Kierowco! Widząc dziecko w pobliżu przejścia, zatrzymaj się, by umożliwić mu bezpieczne dojście i powrót ze szkoły!

A tak policyjną akcję prowadzą policjanci z następujących miast:

Bielsko-Biała, Bielsko-Biała, Bielsko-Biała 

Będzin

Bieruń

Bytom, Bytom, Bytom, Bytom, Bytom, Bytom

Chorzów, Chorzów, Chorzów, Chorzów

Cieszyn, Cieszyn

Częstochowa, Częstochowa, Częstochowa, Częstochowa, Częstochowa, Częstochowa

Dąbrowa Górnicza

Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębie-Zdrój

Jaworzno

Katowice, Katowice

Kłobuck

MikołówMikołówMikołów, Mikołów

Mysłowice, Mysłowice

Myszków, Myszków, Myszków, Myszków

Piekary Śląskie, Piekary Śląskie, Piekary Śląskie

Pszczyna, Pszczyna

Racibórz, Racibórz, Racibórz, Racibórz

Ruda Śląska

Rybnik, Rybnik

Siemianowice Śląskie, Siemianowice Śląskie

Świętochłowice, Świętochłowice, Świętochłowice, Świętochłowice

Tarnowskie Góry, Tarnowskie Góry, Tarnowskie Góry, Tarnowskie Góry, Tarnowskie Góry, Tarnowski Góry

Tychy, Tychy

Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski

Zabrze, Zabrze, Zabrze

Zawiercie

Żory, Żory

Żywiec, Żywiec, Żywiec, Żywiec, Żywiec