Wiadomości

TOUR DE POLOGNE w Jaworznie 7 sierpnia - utrudnienia w ruchu!

Data publikacji 31.07.2018

75. Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czwartego dnia peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku. W celu zapewnienia zawodnikom i kibicom bezpieczeństwa, niektóre ulice będą musiały zostać zamknięte częściowo lub całościowo. Początkowe ograniczenia zostaną wprowadzone już w nocy z 6 na 7 sierpnia.

Wyścig dookoła Polski to wieloetapowe szosowe zawody kolarskie, organizowane cyklicznie na terenie naszego kraju. Należy on do najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 2011 roku został włączony w cykl najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym UCI Pro Tour.

Jubileuszowy 75. Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków Rynek Główny - Kraków, drugi Tarnowskie Góry - Katowice oraz trzeci Stadion Śląski - Zabrze. We wtorek 7 sierpnia odbędzie się czwarty etap, gdzie peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku. I ta górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca. Kolejne etapy także będą obfitowały w trudne podjazdy. Piąty etap poprowadzi z Kopalni Soli "Wieliczka" do Bielska-Białej, szósty z Zakopanego do słowackiego Popradu, a finałowy królewski etap zostanie rozegrany na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

Plan startu czwartego etapu Tour de Pologne, który odbędzie się w Jaworznie, wygląda następująco:

  • godzina 9:15 – zbiórka kolumny reklamowej na Rynku;
  • 10:25 – przyjazd pojazdów ekip (BUS) na zbiórkę (ul. Narutowicza);
  • 10:35 – podpisywanie listy startowej;
  • 11:30 – wyjazd BUS-ów ekip z miejsca zbiórki;
  • 11:35 – start kolumny reklamowej;
  • 11:55 – start pojazdów jadących przed kolumną wyścigu;
  • 12:00 – start honorowy, czyli tzw. luźna przejażdżka;
  • 12:10 – oficjalny start ostry, 5,2 km od miejsca zbiórki, ul Piłsudskiego.

Trasa startu honorowego przebiegnie następującymi ulicami: Pocztową, Grunwaldzką, Królowej Jadwigi, Św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego, Rynek, Pocztową, Grunwaldzką, Kolejową, Leśną, Stanisława Moniuszki, Aleją Józefa Piłsudskiego – tam rozpocznie się start ostry – Grunwaldzką, Wojska Polskiego, Wysoki Brzeg, a do Mysłowic kolarze wjadą ulicą Chrzanowską.

Dalej trasa czwartego etapu Tour de Pologne kieruje się na południe, na pierwszej, bardziej płaskiej części, znajdują się trzy Lotne Premie Lotto (Mysłowice, Chełm Ślaski i Wilamowice). Potem peleton wjeżdża w Beskid Śląski, gdzie znajdują się cztery Górskie Premie TAURON, finisz wyścigu nastąpi w Szczyrku. Długość etapu wynosi 179 kilometrów. Przewiduje się, że pokonanie tej trasy zajmie kolarzom ok. trzech i pół godziny.

Utrudnienia drogowe:

W celu zapewnienia zawodnikom i kibicom bezpieczeństwa, niektóre ulice będą musiały zostać zamknięte częściowo lub całościowo. Początkowe ograniczenia zostaną wprowadzone już w nocy z 6 na 7 sierpnia i obejmą one całkowity zakaz parkowania na ulicach Pocztowej i Narutowicza. Wyłączone zostaną również parkingi przy tych ulicach. W dniu samego startu (7 sierpnia) wyłączona z ruchu zostanie ul. Pocztowa, jednocześnie wprowadzony zostanie zakaz parkowania wzdłuż ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego. Ulica Narutowicza od ul. Zagłoby w kierunku ul. Pocztowej zamknięta zostanie w godzinach 6:00 – 13:00. W trakcie przejazdu kolarzy możliwe są także utrudnienia w komunikacji miejskiej. Okresowe uniedogodnienia mogą wystąpić także na całej trasie. Mieszkańcy domów przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w godzinach 11:30 – 12:30 powinni spodziewać się trudności w wyjeździe z osiedlowych uliczek i wjazdach na parkingi z powodu tymczasowego zamknięcia Alei dla samochodów. Ruchem będą oczywiście kierować odpowiednie służby. Wszystkie utrudnienia powinny potrwać maksymalnie do godziny 13:00, czyli do wyjazdu kolarzy z naszego miasta.

Apelujemy o zachowanie ostrożności, rozsądku i stosowanie się do poleceń policjantów i innych osób wyznaczonych do zabezpieczenia wyścigu.