Mundurowi dbają o bezpieczeństwo nad wodą - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Mundurowi dbają o bezpieczeństwo nad wodą

Od początku czerwca każdego roku policjanci rozpoczynają sezon letni na zalewie Sosina. Funkcjonariusze pełnią służbę codziennie przez 8 godzin, aż do września. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w rejonie kąpieliska i plaży. Sezonowa Komórka Specjalistyczna Policji do wykonywania zadań w rejonie zbiornika wodnego tzw. Posterunek Wodny Policji wspierany jest przez funkcjonariuszy z OPP KWP Katowice oraz jaworznicką Straż Miejską.

Dwóch policjantów Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie oddelegowanych jest przez całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa na terenie Ośrodka Wodno- Rekreacyjnego Sosina przy ulicy Bukowskiej. Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie. Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje. Sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą sprawdzaniem trzeźwości. Na szczęście, jak na razie, rzadko zdarzało się, aby osoby korzystające ze sprzętu pływającego, czy sternicy byli pod wpływem alkoholu.

W minioną sobotę (21.07) w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, do tzw. patrolu wodnego policji dołączyła policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie. Młodszy aspirant Monika Śliwińska promowała bezpieczne zachowania, rozdając ulotki, rozmawiając z dziećmi i ich opiekunami, a także z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego. W trakcie spotkań z wypoczywającymi policjantka przypominała, jak i gdzie można bezpiecznie się kąpać i uprawiać sporty wodne. Najmłodsi chętnie dyskutowali z policjantami, podając przykłady jak bezpiecznie bawić się nad wodą.

Działania mundurowych wynikają przede wszystkim z potrzeby przypomnienia wszystkim, że w okresie wakacyjnego wypoczynku, należy w szczególności myśleć o bezpieczeństwie.

Pomimo że zarówno w zakresie wypadków tonięć, jak i utonięć osób na przełomie ostatnich lat widoczna jest tendencja spadkowa, to niepodważalnie należy stwierdzić, że tego rodzaju zdarzenia nadal stanowią wyzwanie dla działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji wodnej, tak aby tego typu przypadki dramatu, nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale również dla jego rodziny i najbliższych, udało się w jak największym stopniu wykluczyć.

 • Policjanci kontrolujący zbiornik wodny
 • Patrol wodny w trakcie służby
 • Wspólne działania profilaktyczne policji i straży pożarnej
 • Krótka konwersacja policjantki z osobami pływającymi rowerkiem
 • Rozmowa policjantki z odpoczywającymi na rowerku wodnym
 • Pani policjantka informująca młodych ludzi o właściwym zachowaniu na wodzie i w wodzie
 • Policjantka w trakcie umieszczania naklejki profilaktycznej na rowerku wodnym
 • Spotkanie w wypożyczalni sprzętu wodnego
 • Mundurowi w trakcie kontroli wypożyczalni sprzętu wodnego
 • Policjanci w trakcie kontroli wypożyczalni sprzętu wodnego
 • Mundurowi nad zalewem Sosina
Ładowanie odtwarzacza...