Wiadomości

13-KROTNIE PRÓBOWALI OSZUKAĆ MIESZKAŃCÓW, NA SZCZĘŚCIE BEZSKUTECZNIE!

Data publikacji 13.10.2017

Wczoraj na terenie Jaworzna doszło do 13 prób oszukania osób starszych. Tym razem oszuści, przedstawiając się jako stróże prawa, dzwonili do jaworznian z informacją, że prowadzą czynności dotyczące wypadku drogowego, w którym ich syn lub córka jest sprawcą. Dzwoniący żądali od swoich rozmówców pieniędzy w zamian za polubowne załatwienie sprawy. Dzięki świadomości osób starszych, które o swoich podejrzeniach natychmiast poinformowały policję, nikt nie stracił swoich oszczędności.

W czwartek (12 października)  13 mieszkańców Jaworzna poinformowało dyżurnego policji o tym, że usiłowano wyłudzić od nich pieniądze metodą na tzw. „wypadek drogowy”. We wszystkich przypadkach działanie oszustów było podobne. Dzwonili na numery telefonów stacjonarnych i przedstawiając się za funkcjonariuszy policji (w trzech przypadkach za prokuratorów) informowali swoich rozmówców, że bliska im osoba (syn, córka, wnuczek) rzekomo spowodowała wypadek drogowy, w którym ucierpiały osoby postronne. W trakcie rozmowy instruowali jaworznian, że można tę sprawę „załatwić” tylko potrzebne są pieniądze. W kilku przypadkach żądali nawet 100 tys. złotych w zamian za umorzenie sprawy. Następnie, aby uwiarygodnić opowiedzianą historię, słuchawka przekazywana była sprawcy wypadku, który podając się za „krewnego” wzbudzał litość i potwierdzał słowa mężczyzny.

Zabiegi oszustów nie uśpiły jednak czujności mieszkańców Jaworzna, którzy o całej sytuacji natychmiast poinformowali policję.

Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy. Nasza czujność i ograniczone zaufanie może uchronić Nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Pamiętajmy, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Gdy ktoś dzwoni w takich sprawach i masz podejrzenie, że może być to oszustwo, powiadom Policję dzwoniąc pod numery: 997 lub 112.