DZIAŁANIA "KONTROLA DROGOWA - PIESZY" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

DZIAŁANIA "KONTROLA DROGOWA - PIESZY"

Data publikacji 10.10.2017

Dzisiaj na terenie naszego miasta drogówka prowadzi działania pn. „Kontrola drogowa - Pieszy”. Podstawowym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, a także kontrola stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Apelujemy do pieszych aby używali różnego rodzaju odblasków. Zadbajmy o bezpieczeństwo.

Od godziny 9.00 jaworznicka drogówka rozpoczęła działania „Kontrola drogowa - Pieszy”. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz uświadomienie kierującym samochodami, że oni również są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W kilku wytypowanych punktach miasta policjanci prowadza wzmożone kontrole. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na korzystanie przez pieszych z przejść oraz sposób poruszania się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Policjanci będą podejmować środki prewencyjne w stosunku do nietrzeźwych pieszych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wykroczenia popełniane przez pieszych:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd,
  • brak elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Najczęstsze wykroczenia kierowców, którzy nie stosują się do przepisów wobec pieszych:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.

Apelujemy do pieszych aby używali różnego rodzaju odblasków. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i naszych dzieci. Kierowcy znacznie wcześniej będą mogli zauważyć osobę mająca na sobie element odblaskowy. Jest to szczególnie istotne w okresie, gdzie warunki atmosferyczne są niekorzystne.