Policyjni motorowodniacy uratowali załogę "Omegi" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Policyjni motorowodniacy uratowali załogę "Omegi"

24.07.2017    Jaworzno

W miniony weekend na jaworznickim zalewie Sosina policyjni motorowodniacy uczestniczyli w akcji ratunkowej. W wyniku przewrócenia się żaglówki typu Omega do wody wpadli mężczyzna i kobieta. Dzięki szybko udzielonej pomocy nie doszło do tragedii.

W niedzielne popołudnie w związku z nagłym pogorszeniem się pogody, policjanci pełniący służbę na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Sosina w Jaworznie, postanowili dokładnie sprawdzić akwen i upewnić się czy nikt nie potrzebuje pomocy. W trakcie patrolu zalewu, mundurowi zauważyli żaglówkę, którą silny wiatr wywrócił do góry dnem. Dwie osoby - 50-letni mężczyzna oraz 39-letnia kobieta, które znajdowały się w łódce wypadły do wody. Policjanci natychmiast ruszyli z pomocą. W trakcie dopływania do miejsca zdarzenia, jeden z mundurowych skoczył do wody, aby ratować tonącą kobietę. Widząc całą sytuację na pomoc ruszyli także zawodnicy z jaworznickiego Klubu Nart Wodnych. Wspólnymi siłami udało się postawić żaglówkę na wodzie. Pomimo silnego wiatru policjanci doholowali "Omegę" do przystani. Załodze żaglówki nic się nie stało, dwoje jaworznian bezpiecznie dotarło na brzeg.

Następnie policyjni motorowodniacy wraz z zawodnikami KNW, nie zważając na bardzo trudne warunki pogodowe, ruszyli na poszukiwania innych osób potrzebujących pomocy. W wyniku tych działań na pokład dwóch łodzi zabrano i bezpiecznie przetransportowano 13 osób, które nie były w stanie samodzielnie dopłynąć w bezpieczne miejsce, porzuciły swoje jednostki pływające (m.in. rowerki wodne i kajaki), schowały się na "dzikim" lądzie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Policjanci z sezonowego ogniwa wodnego podejmują w ramach swych działań wiele akcji związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa osób wypoczywających nad zalewem Sosina. Wśród ich codziennych obowiązków można odnaleźć między innymi holowanie łódek, które podczas żeglowania napotkały problemy, dyscyplinowanie amatorów kąpieli, zabezpieczanie imprez odbywających się na terenie OWR Sosina oraz działalność profilaktyczną. Więcej można znaleźć tutaj

Wodny posterunek będzie czynny do połowy września.