Oszukali starszą kobietę metodą "na wnuczka" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Oszukali starszą kobietę metodą "na wnuczka"

Data publikacji 16.03.2017

Oszczędności kilku lat straciła wczoraj 78-letnia mieszkanka Osiedla Stałego. Popołudniu na jej telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podając się za jej córkę, rozpaczliwym głosem prosiła o pożyczkę kilkudziesięciu tysięcy złotych na uregulowanie bankowych formalności. Jaworznianka uwierzyła kobiecie i przekazała nieznajomemu mężczyźnie ponad 50 tysięcy złotych.

Niestety – mimo informacji w mediach, plakatów, ulotek i ostrzeżeń płynących z wielu stron – starsze osoby wciąż padają ofiarami oszustów działających metodą “na wnuczka” i czasem tracą wszystkie oszczędności.

Wczoraj popołudniu 78-letnia mieszkanka Osiedla Stałego odebrała telefon od kobiety, która podawała się za jej córkę. Prosiła o pożyczkę - 50 tys. złotych. Mówiła, że znajduje się w banku i pilnie potrzebuje pieniędzy. Starsza pani poinformowała kobietę, iż w domu nie ma tyle pieniędzy i będzie musiała pójść do banku. Zatroskana 78-latka udała się do placówki bankowej i wypłaciła wszystkie swoje oszczędności. Zgodnie z prośbą "córki" pieniądze przekazała nieznajomemu mężczyźnie, który zabrał przesyłkę i szybko wyszedł z bloku. Zaniepokojona całą tą sytuacją starsza pani zatelefonowała do córki i wówczas wszystko było już jasne. Kobieta padła ofiarą oszustów. Złodzieje wyłudzili od niej łącznie 52 tys. złotych.

Policja ostrzega!

Należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności. Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Jeżeli nie wiemy jak zareagować ­ powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych ­ informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia. Pamiętajmy ­ zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie wspólnie z lokalnym magistratem od pewnego czasu realizują zadania związane z szeroko rozumianą profilaktyką w tym obszarze zagrożeń. Jednym z elementów działań jest Miejska Kampania Informacyjna pn. "starsi=bezpieczni".

Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób starszych i mieszkających samotnie. Ulotki  z  zamieszczonymi  informacjami ostrzegającymi przed złodziejami i oszustami są kolportowane na terenie całego miasta. Policjanci cały czas prowadzą zintensyfikowane działania zmierzajace do wyeliminowania tego rodzaju procederu.