Policyjne działania "Prędkość" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Policyjne działania "Prędkość"

Data publikacji 24.02.2017

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych prowadzona jest akcja „Prędkość”. W działaniach prowadzonych na dużą skalę – policja wykorzystuje cały sprzęt do pomiaru prędkości, którym dysponuje. Policjanci m.in. kontrolują, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Nadmierna prędkość to przyczyna pond 30% wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. W dobrych warunkach atmosferycznych i przy dobrej widoczności jest to przyczyna dominująca.  Zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością jest jednym z priorytetów zadań Policji. Statystyki wskazują, iż  nieprzestrzeganie  ograniczeń prędkości  przez kierujących nadal jest główną przyczyną wypadków drogowych.W czasie trwania policyjnych działań kontrole są prowadzone „kaskadowo”, z częstą zmianą punktów pomiaru, a także dynamicznie, z użyciem videorejestratorów. Przy tak nasilonych sprawdzeniach piraci drogowi nie mogą czuć się bezkarni – tym bardziej, że videorejestratory znajdą się zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych.

Akcja „Prędkość” ma na celu nie tylko karanie kierowców, choć mandatów nie będzie brakować, ale też uświadomienie wszystkim, że kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją takiego czynu, najdotkliwszą jest bowiem wypadek drogowy i tragedia jego uczestników.