Zabezpiecz swój rower przed złodziejem! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Zabezpiecz swój rower przed złodziejem!

Data publikacji 12.05.2017

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego niestety rozpoczynają także swoją aktywność złodzieje jednośladów. Rower, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i pozostawiony na chwilę np. przed sklepem, kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic i garaży, w których przechowywane są jednoślady. Dlatego Policja w Jaworznie apeluje: zabezpiecz swój rower przed złodziejem! Najbliższy termin znakowania rowerów to 20 maja w czasie Święta Rodziny. Zapraszamy !

Sezon rowerowy ruszył pełną parą, a wraz z nim... aktywność złodziei. Rowery zaparkowane w miejscach ogólnodostępnych stanowią dla nich łakomy kąsek. Niezabezpieczone rowery giną najczęściej spod sklepów, piwnic, balkonów, klatek schodowych oraz terenów posesji. Aby powstrzymać falę zjawiska stróże prawa apelują o ostrożność. Nie ma doskonałych form zabezpieczenia, jednak dzięki tym sposobom można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Policja w Jaworznie radzi więc:

 • przy zakupie roweru sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujesz,
 • zalecane jest sfotografowanie jednośladu i spisanie numeru identyfikacyjnego lub fabrycznego; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.
 • warto zastosować solidne zabezpieczenia piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady, a dodatkowo rower taki przypiąć,
 • przy pozostawianiu roweru w miejscu ogólnodostępnym, zostawiamy go w miarę możliwości w miejscu monitorowanym np. obok monitoringu miejskiego, w razie pozostawienia roweru bez opieki, nałożyć tzw. blokadę i postarać się mieć go na oku,
 • stosując zabezpieczenia przeciągnijmy je nie tylko przez koło, które łatwo można zdemontować, ale również przez ramę,
 • najlepiej zastosować profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i atestowanych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
 • użyć można linek rowerowych, odchodząc nawet na chwilę, przypiąć rower do nieruchomej części otoczenia, linka winna trzymać nie tylko koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem,
 • jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania,

Przypominamy, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt Policji. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru- kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.

W związku z dużą popularnością programu – “Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower” już po raz kolejny jaworznianie będą mieli okazję oznakowania swoich jednośladów. Najbliższy termin już 20 maja br. od godziny 15.00 do 19.00 w trakcie obchodów Święta Rodziny (parking obok budynku Straży Miejskiej, Plac Górników 5). 

Kolejne terminy znakowania rowerów:

 • 11 czerwca 2017 r. w godz. 14:00 – 18:00, w trakcie obchodów Dni Jaworzna, stadion przy ul. Moniuszki,

 • 23 czerwca 2017 r. w godz. 10.00 - 14.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,

 • 10 lipca 2017 r. w godz. 14.00 - 18.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,

 • 31 lipca 2017 r. w godz. 10.00 - 14.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,

 • 25 sierpnia 2017 r. w godz. 10.00 - 14.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,