Wypalanie traw ZABIJA ludzi, zwierzęta i środowisko - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Wiadomości

Wypalanie traw ZABIJA ludzi, zwierzęta i środowisko

Data publikacji 04.04.2018

Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta i środowisko! Policjanci przypominają, że zachowanie takie jest zabronione i zagrożone karą. Apelują do mieszkańców o rozsądek i niewzniecanie ognia, który może stać się przyczyną tragedii.

Co roku w wyniku pożarów szkód doznają ludzie, zwierzęta, a w środowisku ogień sieje ogromne spustoszenie. Rozprzestrzeniające się płomienie, pozornie do opanowania, stają się niebezpiecznym żywiołem.

Policjanci przypominają, że Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach oraz pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych, a osobom które nie zastosują się do zakazu grozi kara aresztu lub grzywna do 5 tysięcy złotych. W przypadku stworzenia większego niebezpieczeństwa, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, kodeks karny przewiduje natomiast karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Stróże prawa dlatego apelują do mieszkańców – nie wypalajcie traw! Proszą też o przekazywanie informacji o wznieconych paleniskach, gdyż szybka reakcja i natychmiastowa interwencja odpowiednich służb może zabobiec tragedii.