Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Akademia Bezpieczeństwa

W poniedziałek, 8 maja br. w ramach jaworznickiego programu prewencyjnego "Tarcza", ruszyła kolejna akcja skierowana do jaworznian - Akademia Bezpieczeństwa. Z warsztatów, prelekcji dot. bezpiecznych zachowań będą mogły skorzystać przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz starsi - narażeni w ostatnim czasie na wiele niebezpieczeństw. Z programu skorzysta ponad 1,5 tysiąca mieszkańców Jaworzna.

Doskonały sposób na promowanie szeroko rozumianej prewencji w obszarze bezpieczeństwa, znalazł Urząd Miejski w Jaworznie we współpracy z Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną oraz Wydziałem Zarządzania Kryzysowego. Współdziałanie to zmierza do ograniczenia przestępczości w miejscach publicznych, miejscu zamieszkania i środowisku szkolnym. Ma ograniczyć zjawiska i zachowania, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.

Rozpoczęta w miniony poniedziałek jaworznicka akcja "Akademia Bezpieczeństwa" i przedsięwzięcia z nią związane, skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży, jak i seniorów. 

W poniedziałek i wtorek przedszkolaki odwiedziły halę sportową w centrum miasta, aby od przedstawicieli różnych instytucji, dowiedzieć się jakie są zasady zachowania na drodze, w autobusie, na ulicy lub w parku. Co należy robić, kiedy widzimy osobę poszkodowaną, gdzie zatelefonować, jak zatamować krew, a jak zabezpieczyć złamaną rękę. Dzieci powitał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podinsp. Jacek Sowa, który zadał najmłodszym kilka pytań.

Okazało się, że dzieci mają bardzo dużą wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa. W przedsięwzięciu brał udział także Sznupek - maskotka śląskiej Policji, który bacznie przysłuchiwał się udzielanym odpowiedziom. Przygotowano także specjalną makietę imitującą skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Dzieci pod czujnym okiem jaworznickiej drogówki miały okazję poćwiczyć przechodzenie przez pasy.

Policjanci dzielnicowi poprzez angażowanie najmłodszych do udziału w scenkach sytuacyjnych tłumaczyli im jak się zachować, by być bezpiecznym. Dzieci, nawet te najmłodsze wykazały się logicznym myśleniem i nie dały zwieść się obietnicom słodyczy, zabawek czy gier. Do akcji włączyła się również jaworznicka straż miejska, która przygotowała stanowisko, przy którym dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy. Z programu "Bezpieczny przedszkolak" skorzysta około 600 dzieci z 17 jaworznickich przedszkoli. W wydarzeniu udział wzięła Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna pani Monika Bryl.

Edukacja z zakresu prewencji kryminalnej od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie na kształtowanie zachowań młodego człowieka w przyszłości. Z tego względu, tak ważne jest abyśmy my dorośli, tłumaczyli dzieciom za każdym razem, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia.

 

Zdjęcia: Alex Tura, Jaw.pl, KMP Jaworzno

Ładowanie odtwarzacza...