Bezpieczna Droga do Szkoły - ROK PIESZEGO 2015 - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

ROK PIESZEGO 2015

Bezpieczna Droga do Szkoły

We wrześniu na terenie całego województwa przeprowadzono działania prewencyjno – edukacyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły 2015”, które ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Policyjne statystyki wskazują, że to właśnie w tym okresie następuje wzrost zagrożenia na drogach. Nasila się wówczas ruch pieszy i samochodowy, zwłaszcza w okolicach szkół.

Funkcjonariusze od poniedziałku prowadzą szereg czynności kontrolno - edukacyjnych p/n "Bezpieczna droga do szkoły". Policyjna akcja skierowana jest przede wszystkim w grupę najmłodszych uczestników ruchu drogowego- uczniów klas pierwszych.

W pierwszej fazie działań policjanci dokonują lustracji ulic znajdujących się  w pobliżu placówek oświatowych. Kontrola ta ma na celu ujawnienie wszystkich nieprawidłowości takich jak: brak lub niewłaściwe oznakowanie pionowe i poziome na drogach, uszkodzona nawierzchnia lub usterki tablic informacyjnych ściśle odpowiadających za bezpieczeństwo dzieci.
Kolejne kroki stróżów prawa to szeroka profilaktyka w tym obszarze. Informacje w mediach na temat prowadzonej akcji jak również spotkania policjantów z dziećmi w szkołach mają za zadanie uświadomienie młodemu człowiekowi, że droga to nie miejsce do zabawy. Podczas pogadanek funkcjonariusze będą chcieli dotrzeć do uczniów i nauczyć ich podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

Ostatnim etapem działań Policji, są kontrole drogowe pojazdów w rejonach szkół. Drogówka skrupulatnie przygląda się zachowaniom kierujących i natychmiast reaguje na wszystkie wykroczenia. Policjanci po za rutynową kontrolą sprawdzają stan trzeźwości kierowcy oraz sposób przewożenia dzieci w samochodach. Na pobłażliwość w tym zakresie nie można liczyć...

  •  
  •