Twój Dom, Twoje Otoczenie - ROK PIESZEGO 2015 - Komenda Miejska Policji w Jaworznie

ROK PIESZEGO 2015

Twój Dom, Twoje Otoczenie

W weekend 28-29 marca jaworzniccy policjanci uczestniczyli w targach budownictwa pod nazwą "Twój Dom, Twoje Otoczenie". Przedsięwzięcie to było doskonałą okazją do spotkania się ze społeczeństwem i budowania bezpieczeństwa w mieście. Na specjalnie do tego przeznaczonym stoisku, policjanci prezentowali materiały z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki.

Już po raz osiemnasty w jaworznickiej hali przy ul. Grunwaldzkiej odbyły się targi budownictwa "Twój Dom, Twoje Otoczenie" na których policja również była obecna. Stoisko profilaktyczno-edukacyjne zorganizowano przy współpracy z miejscowym magistratem i strażą miejską. W przedsięwzięcie włączyła się również przedstawicielka Polskiego Związku Motorowego, która edukowała wszystkich chętnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Podczas targów wręczano zwiedzającym ulotki i gadżety ściśle związane z profilaktyką z dziedziny ruchu drogowego i tegorocznej akcji pod hasłem "ROK PIESZEGO”. Zakupione przez lokalny samorząd elementy odblaskowe cieszyły się niezwykłą popularnością.

Prawdziwą furorę na stoisku zrobiła maskotka śląskiej policji "Sznupek" (aspirant Rafał Długosz), który rozchwytywany wręcz był przez najmłodszą część targowiczów. A i starsze osoby chętnie chciały wykonać sobie fotografię z ogromnym pluszakiem. W trakcie imprezy można było również zrobić slalom pomiędzy słupkami z założonymi ALKOgoglami, które pokazują w jaki sposób wzrok i koordynacja ruchowa zmieniają się po alkoholu. Za ich pomocą można zobaczyć, jak zmniejsza się szybkość reakcji oraz jakie problemy pojawiają się, kiedy chcemy dostrzec szczegóły na drodze. Przeprowadzone za ich pomocą ćwiczenia pokazują, że nawet niewielka ilość wypitego alkoholu powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.

W trakcie trwania imprezy mundurowi przeprowadzili również debatę z odwiedzającymi targi mieszkańcami. Konwersacje prowadzone były dla grup seniorów, gdyż to właśnie emeryci i renciści są wyjątkowo narażeni na działalność przestępczą ze strony wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy.