Bezpieczeństwo pieszych 2018

BEZPIECZNE FERIE – SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jakich miejsc unikać? - to niektóre z pytań, na które odpowiadali jaworzniccy policjanci podczas spotkania z dziećmi przed zimowym wypoczynkiem. W ramach działań „Bezpieczne ferie 2018” funkcjonariusze rozmawiali z najmłodszymi o bezpieczeństwie. Wszystko po to, by nasze pociechy podczas ferii bezpiecznie wypoczęły, a po 2 tygodniach beztroski całe i zdrowe wróciły do szkoły.

Już za kilka dni w województwie śląskim rozpoczną się ferie zimowe. Przed zimowym wypoczynkiem policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzicami. Tematem prelekcji jest bezpieczeństwo podczas zabaw poza domem, jak również przestrzeganie przed niebezpieczeństwem w domu.

W miniony poniedziałek (15.01) na stadionie miejskim przy ul. Moniuszki, uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 15 w Jaworznie, w asyście funkcjonariuszy policji i policyjnej maskotki - psa „Sznupka” dowiedzieli się, jak w sposób bezpieczny aktywnie spędzić ten długo wyczekiwany czas.

W trakcie zabawy młodszy aspirant Monika Śliwińska ostrzegała o zagrożeniach związanych z przebywaniem w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych. Policjantka opowiedziała jak należy organizować kulig czy bitwę na śnieżki, by zabawy te kończyły się szczęśliwie.

Obecni na spotkaniu policjanci dzielnicowi informowali, jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji z obcymi osobami i jak ich uniknąć oraz gdzie szukać pomocy. Ponadto przypomnieli wszystkim o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia.

Z kolei Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podinsp. Jacek Sowa przypomniał o akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, przygotowanej przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. Policjant opowiedział o zasadach bezpieczeństwa na stoku, konieczności stosowania kasku ochronnego i doborze odpowiedniej odzieży. Zwrócił również uwagę dzieciom na reguły bezpiecznego współdzielenia stoku z pozostałymi snowboardzistami czy narciarzami.

Mundurowi omówili także zasady udziału w konkursie pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, który kierowany jest do dzieci i młodzieży. Warunkiem uczestnictwa w konkursie będzie nadesłanie do 20 lutego 2018 r. do Komendy Głównej Policji pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych przez osobę urodzoną w roku 2002 lub później. Na autorów najciekawszych prac konkursowych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane Przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU. Warto podkreślić, że ubiegłosezonowy konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Konkurs ma na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku, promowanie zasad bezpiecznego korzystania ze stoków narciarskich, w tym jazdy w kaskach, kształtowanie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw i rekreacji oraz rozwijanie kreatywności i umiejętności wyrażania myśli i uczuć w formie plastycznej.

Na zakończenie zajęć dzieci miały możliwość zobaczyć sprzęt, który wykorzystywany jest w codziennej służbie przez policjantów.

  • Dzieci wchodzące na stadion w eskorcie policji
  • Przywitanie wszystkich uczestników
  • Przywitanie Sznupka
  • Aspirant Śliwińska w czasie zabawy
  • Zabawa ze Sznupkiem
  • Jacek Sowa w trakcie swojego wystapienia